Nagy segítség a kisvállalkozóknak az Áfa mentesség határának 50 százalékos emelése
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara javaslataival összhangban az Áfa alanyi adómentesség határának jelentős emeléséről döntött az NGM.
Már ősztől a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által átalakított szakmunkásképzési rendszerben tanulhatnak a hazai fiatalok. A 28 fizikai szakma esetében a nyolc osztályra épülő három éves szakmunkásképzés az eddigieknél sokkal több gyakorlatot ír elő.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke bejelentése szerint az ősszel induló tanévtől 46 szakmából 28 fizikai szakma esetében lehetővé válik a nyolc osztályra épülő, három éves szakmunkásképzés bevezetése. A gyakorlati képzések számát 50 százalékkal megnövelik, a nebulók a közismereti tantórákból jóval kevesebbet kapnak majd. Változás az is, hogy a kamara által kidolgozott szakmunkásképzési rendszerben a szakmai záróvizsga időtartama maximum két nap lehet a korábbi kettő-öt helyett.
A duális képzés legfontosabb eleme, hogy a vállalatoknál folyik majd a gyakorlati képzés jelentős része – emelte ki a kamarai elnök. A MKIK számítása szerint a szakképzésbe belépők közül hat-hétezren a nyolc osztályra épülő három éves duális képzésben vesznek részt szeptember elsejétől. A kamara úgy kalkulál, hogy az új rendszerben végzők elhelyezkedési mutatói javulni fognak, csökken a lemorzsolódás, de még a kimaradók is rendelkezni fognak némi szakmai tudással.
A változásoknak számos kritikusa van. A szakmunkásképzés erőltetését a régi, kádárista oktatási modellhez való visszatérésként minősítik. A gyakorlatorientáltságot a munkaadói érdekek értelmetlen kiszolgálásának tartják, mondván, ha egy cég speciális ismereteket követel dolgozóitól, maga fizesse meg inkább a költségeit, és ne az állam állja. A 17 évesek munkára fogását pedig számos nemzetközi egyezmény tiltja.